top of page

Cykl koncertów familijnych:

Niedzielne poranki.

Teatr Wielki w Łodzi

ZAPRASZAMY NA CYKL KONCERTÓW FAMILIJNYCH TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

16 kwietnia 2023 | godz. 11:00 NIEDZIELNY PORANEK MUZYCZNY

Muzyka łagodzi obyczaje…

Tymi słowami legendarnej postaci polskiego życia muzycznego XX wieku – Jerzego Waldorffa, pisarza, krytyka i publicysty muzycznego - pragniemy zachęcić Państwa do uczestnictwa w naszym nowym cyklu koncertów familijnych Niedzielne poranki na Scenie Kameralnej. Proponujemy spotkania z różnymi gatunkami muzyki, w których nasi soliści i zapraszani goście czują się dobrze i swobodnie. Przeboje z opery, operetki i musicalu, arie, pieśni i ballady, zaśpiewane z humorem i zupełnie poważnie. Repertuar jest niezwykle bogaty, a umiejętności interpretacyjne wykonawców rozległe. Na pewno warto posłuchać muzyki – zwłaszcza tej dobrej!

W pierwszym Niedzielnym poranku muzycznym wystąpią: Hanna Okońska (sopran), Dawid Kwieciński (tenor), Robert Ulatowski (bas) i Marcin Werner (fortepian). Koncert przygotowany specjalnie na tę okazję zapowiada się naprawdę świetnie od Przetańczyć całą noc z My Fair Lady przez arie z Upiora w operze, Cyrulika sewilskiego po tercet z Czarodziejskiego fletu. Wszystkie utwory znamy i kochamy, zatem zapraszamy całe rodziny od najmłodszych do najstarszych. Dobra muzyka zawsze jest w modzie.

30 kwietnia 2023 | godz. 11:00 LEKCJA BALETU

Taniec towarzyszy człowiekowi właściwie od zawsze; jest swoistym obrazem emocji i nastroju, ruchową relacją wyrażającą uczucia i przeżycia, daje też możliwość - innej niż słowna - komunikacji między jego uczestnikami. Jest wreszcie instrumentem na wyrażenie siebie w różnych kontekstach i sytuacjach, możliwością zaprezentowania tego, za czym słowo często nie nadąża. Oglądając spektakle baletowe – racząc nimi swoje oko i ucho - często nie zdajemy sobie sprawy jak długa i wyboista droga prowadzi do zamierzonego efektu, ile wysiłku i emocji musi towarzyszyć tancerzom, abyśmy my – widzowie – mieli okazję zachwycić się finałowym efektem scenicznym.

Namiastkę tego wszystkiego będą mieli Państwo dzięki Niedzielnemu porankowi - Lekcja baletu, ale tym razem w sali baletowej. Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału, bo to Państwo staną przy drążku i spróbują baletowych pas. Solista naszego baletu Krzysztof Pabjańczyk oraz znakomita para pierwszych solistów – Monika Maciejewska-Potockas i Gintautas Potockas (prywatnie - jakże udane baletowe małżeństwo teatralne)„nauczą” nas, czym jest taniec i spektakl baletowy, jak z pozornie nic nieznaczącej figury baletowej rodzą się uczucia i emocje. Zapraszamy Państwa na tę artystyczną lekcję w sali baletowej, która być może zaskoczy Państwa, a na pewno – przyniesie nowe doświadczenie i inne spojrzenie na spektakl baletowy i jego wspaniałych wykonawców – tancerki i tancerzy! Warto czasem poznać coś, czego nie widać z teatralnej widowni… Zwłaszcza przy okazji Międzynarodowego Dnia Tańca! Prosimy zabrać skarpety lub baletki, bo tym razem zdejmujemy również buty.


7 maja 2023 | godz. 11:00 WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Pieśni patriotyczne zwykło się określać lustrem dziejów narodu, w którym swoje odbicie odnajdują najważniejsze momenty w historii. Często ukazują obraz kształtowania się tożsamości i dumy, ale też ten pełen ważnych refleksji, za sprawą odniesień do najważniejszych wydarzeń historycznych. Na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni pięknych i ważnych, które do dziś zachowały się w polskiej kulturze i śpiewane są nie tylko przy okazji „ważnych momentów”. Przywołują one znaczące i radosne fakty historyczne, ale też te trudne i nie zawsze szczęśliwe. Zawsze słychać w nich dumę i szacunek, nadzieję i radość, ale również poczucie humoru i tak potrzebny nam wszystkim optymizm!

Dzisiaj – za sprawą naszych artystów - powracamy do tych pięknych, mądrych i bliskich nam utworów – w różnych aranżacjach i interpretacjach, które z pewnością przypadną Państwu do gustu i przyniosą chwile refleksji i zadumy, poczucie wspólnoty i radość z każdej chwili spędzonej razem.

A, że spotkają się z Państwem tej miary artyści co Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Marciniak (tenor), Przemysław Rezner (baryton) i Marcin Werner (fortepian), to jesteśmy pewni, że niedzielny poranek wspólnie uznamy za pożyteczny, udany i w pełni satysfakcjonujący. I najważniejsza sprawa, wszyscy śpiewamy razem z artystami, jeśli martwicie się, że nie znacie słów nie ma obawy, będą śpiewniki.

21 maja 2023 | godz. 11:00 HAKUNA MATATA

HAKUNA MATATA, jak cudownie to brzmi; Hakunamatata, to nie byle bzik!

Już się nie martw, aż do końca twych dni! Naucz się dwóch radosnych słów – HAKUNA MATATA! Słynny przebój z równie słynnego filmu nie tylko dla dzieci - Król Lew jest mottem przewodnim kolejnego poranka muzycznego nie bez powodu. Nie martw się lub jak kto woli Bez obaw - jest najlepszą zachętą do skorzystania z muzyczno-wokalnego (niedzielnego!) relaksu w towarzystwie światowych hitów ze znanych filmów dla dzieci i nie tylko. Będzie zabawnie i dowcipnie, chwilami lekko moralizująco, a na pewno rozrywkowo i odstresowująco – jak na niedzielny poranek przystało! Chcielibyśmy zabrać dzieci w świat gdzie istnieje magia, gdzie dobro zawsze zwycięża, a zwierzęta potrafią mówić, a nawet śpiewać ludzkim głosem!

Nasz teatralny zespół Kameralni w składzie: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Michał Jan Barański, Jan Szurgot, Jan Okraska z Marcinem Wernerem przy fortepianie - z pewnością dostarczy Państwu moc wrażeń artystycznych, bo to, że utwory dedykowane są dzieciom wcale nie oznacza, że i nieco starsze pokolenie nie znajdzie w nich coś dla siebie, wspominając tym samym piękne chwile z własnego życia. A czy na przebojach filmowych się zakończy, przekonają się Państwo sami, bo nasi Kameralni mają w zanadrzu wiele zaskakujących „numerów” wokalno-muzycznych i to w interpretacjach, które często odbiegają od utartych schematów. Zapraszamy, bo udany poranek zwłaszcza niedzielny, to dobry początek dnia. Przekonajmy się wspólnie…

4 czerwca 2023 | godz. 11:00 KONCERT CHÓRU DZIECIĘCEGO TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

Koncert dziecięcej wrażliwości

Pasjonaci opery (i nie tylko!) doskonale znają uczucia jakie się w nich rodzą, kiedy na scenie pojawiają się dzieci! Niestety nie często się to zdarza, ale jeśli już, to zawsze wywołuje zaskoczenie, dreszcz emocji, wielką sympatię i życzliwe uznanie. Nawet jeśli dzieciaki nie kreują wielkich i odpowiedzialnych partii muzyczno-wokalnych, to zawsze czynią to z przejęciem i wdziękiem, zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Któż bowiem nie wzruszał się choćby trudnymi losami dziecięcych postaci z Madame Butterfly Pucciniego czy Normy Belliniego, komu nie przyniosły radości ich niewinne igraszki z Toski czy śpiewno-taneczne harce w Cyganerii. I choć nie są to sceny kluczowe dzieła – to z pewnością na długo pozostają w pamięci każdego widza i sercach dziecięcych wykonawców.

Młodzi artyści z Chóru dziecięcego naszego Teatru, przygotowani przez swego artystycznego opiekuna Macieja Salskiego, zaprezentują się w całej okazałości, w głównej roli i w repertuarze, którego nie śpiewają na co dzień, a który wykonują z zaangażowaniem, radością i zaskakującym wyczuciem stylu i nastroju. Nie mamy wątpliwości, że to artystyczne spotkanie na Scenie Kameralnej, z wokalną sztuką najmłodszych artystów, nie tylko przyniesie Państwu wiele radości, ale także chwile wytchnienia i relaksu. Nie zabraknie też wokalno-muzycznych niespodzianek! Zapraszamy, kwiaty i oklaski dla młodych artystów mile widziane.

Comments


bottom of page